Home » DÜNYA » Belçika’da sınıf gerilimi tırmanıyor!

Belçika’da sınıf gerilimi tırmanıyor!

Avrupa Birliği’nin idari merkezi olarak da kabul edilen Belçika’nın başkenti Brüksel’de 120 bin işçinin yeni kesinti paketine karşı tüm dünyada yankı yaratan militan genel grev gösterilerinden sonra, Belçika’da sınıf gerilimi tırmanmaya devam ediyor.

Belçika’da sendikalar 15 Aralık’ta yapılacak yeni genel greve kadar işçi eylemlerinin bölgesel olarak devam edeceğini açıklamışlardı.

24 Kasım’da Anvers’te hükümetin kesinti paketi ve yeni neoliberal çalışma düzenlemelerine karşı bölgesel bir işçi eylemi daha yapılacak.

Brüksel eylemlerinden ağzı yanan hükümet ve polis, şimdiden Anvers eylemini bastırma çabasına girişti. Polis, eylemde şiddetli çatışmalar olacağı, liman işçilerinin el yapımı silahlar kullanacakları, ölümlerin yaşanabileceği tarzında liman işçilerini hedef gösteren provokatif açıklamalar yapıyor.

Anvers belediye başkanı faşist partiden Bart De Wever de, işçilere karşı “taleplerinin kabul edilemez olduğu, yeni hükümete boyun eğmeleri gerektiği” türünden saldırgan açıklamalar yapıyor.

Brüksel ve genel grev eylemleri ile sarsılan Belçika’da şimdi gözler militan bir mücadele geleneğine sahip liman işçilerine çevrilmiş durumda.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*