Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Asıl anma Taksim 1 Mayıs’ında…

Asıl anma Taksim 1 Mayıs’ında…

Taksim 1 Mayısı Tertip Komitesi, Devrimci Proletarya’nın da yer aldığı çok sayıda örgütün de katılımıyla Taksim Kazancı yokuşunda anma ve İstiklal caddesinde bildiri dağıtımı ve Taksim’e çağrı yaptı.

Kazancı yokuşundaki anmaya KESK Genel Başkanı Lami Özgen, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Nakliyat-İş’ten direnişçi işçiler, örgüt ve kurum temsilcileri katıldı.

Kazancı Yokuşu’nda “Yaşasın 1 Mayıs” pankartı açıldı. “1 Mayıs’ta 1 Mayıs alanındayız”, “1 Mayıs Şehitleri ölümsüzdür” sloganları atıldı.
1977 katliamında öldürülenler ve Mehmet Akif Dalcı için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Tertip Komitesi ve katılımcılar, 1 Mayıs’ta 1 Mayıs alanında, Taksim’de olma iradesinin bir kez daha altını çizdi.

KESK başkanı konuşmasında şunları söyledi: “Bu katliam bilinmesine rağmen halen karanlık bırakılmak isteniyor. Ülkenin geleceğiyle yüzleşmek isteyen biz işçiler, emekçiler ezilen tüm kesimler bu katliam ve diğer katliamların tümünü açığa çıkarma ve egemen kesimleri bunlarla yüzleştirme sorumluluğuyla karşı karşıyayız. 1 Mayıs 1977 katliamını hesabını sormaya devam edeceğiz. Tüm yasaklamalara rağmen Taksim Meydanı’nın 1 Mayıs alanıdır, burada olacağız.”

Arzu Çerkezoğlu ise şunları belirtti: “1 Mayıs 1977’de katledilen 37 canımızı anmak ve onların acısını bugüne taşıdığımızı, kararlığımızı ifade etmek için buradayız. Onların anısını yaşatmak ülkeye, kente, 1 Mayıs meydanına sahip çıkmak demektir. Taksim Meydanı sadece 1977 katliamı değildir. Bu ülkenin değerlerini, güzelliklerini üretenleri yok sayarak yönetmeye çalışanlara, sermaye ve iktidar zorbalığına karşı direnişin ve kararlılığın adıdır. 1 Mayıs’ın Taksim’de yapılmasının engellenmek istenmesi fiziki değil siyasidir. Taksim Meydanı sadece kararlılığın, direnişin mücadelenin simgesi değildir. Aynı zamanda emektir, Emek Sineması’dır, üçüncü köprüdür, İstanbul’un kuzey ormanlarıdır, kentsel dönüşüm adı altında yağmalanan gecekondu mahalleleridir, işçi direnişledir, taşeronlaştırmadır, iş cinayetleridir.”

Kazancı yokuşuna karanfillerin bırakılmasının ardından İstiklal Caddesi’nde bildiri dağıtarak Mehmet Akif Dalcı’nın 1989 1 Mayıs’ında öldürüldüğü yere giderek burada da anma töreni yaptı.
Çerkezoğlu buradaki konuşmasında 1989 direnişinin 1 Mayıs’ın ve Taksim’in özgürleşmesinde önemli yeri olduğunu belirtti. Çerkezoğlu 1 Mayıs’larda hayatını kaybedenler için asıl anmanın Taksim Meydanı’nda olacağını belirtti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*