Home » DÜNYA » Antifaşist rapçinin tutuklanmasına karşı İspanya ayakta!

Antifaşist rapçinin tutuklanmasına karşı İspanya ayakta!

İspanya’da Katalanlı antifaşist rapçi Pablo Hasel’in şarkılarında ve twitlerinde “terörizmi övdüğü, kraliyete ve devlet kurumlarına hakaret ettiği” gerekçesiyle tutuklanıp 9 ay hapse mahkum edilmesi üzerine, Katalan’da başlayan büyük çaplı protesto gösterileri tüm İspanya’ya yayıldı.

Onbinlerce kişi sokaklara çıktı, barikatlar kurdu, çok sayıda mağaza ve polis aracı yakıldı, polisle çatıştı.

Hasel, rap parçalarında “boktan rejimi yıkacağız” gibi ifadeler kullanmış, twitlerinde İspanya kralına “mafya şefi” demiş, İspanyol polisini de barışçıl göstericileri ve göçmenleri öldürmek ve işkence yapmakla suçlamıştı.

Hasel’in tutuklanma kararı büyük tepki yaratınca, İspanya hükümeti sözcüsü, “sanatçıların ifade özgürlüğünü genişletecek bir reform tasarısı üzerinde çalışıyoruz” açıklamasıyla tepkileri soğutmaya çalıştı. Ancak Hasel’in tutuklanmasında bir değişiklik olmadı.

Hasel tutuklama kararı üzerine, “teslim olmayacağım, gelsin polis beni de eylemcilere yaptığı gibi kaçırsın, bu sahte demokrasilerinin iç yüzünü daha iyi gösterir” paylaşımını yapmış, bir üniversiteye sığınmıştı. Polisin üniversite kapılarını kırarak kendisini gözaltına alırken de yaptığı, “Söylemiştim, bu faşist devlettir. Kahrolsun faşist devlet!” konuşması ve sloganlar bazı TV kanallarına yansımıştı.

Katalonya’da Hasel’in serbest bırakılması için gösteriler, Katalonya’nın bağımsızlığı için gösterilerle birleşti. Birkaç hafta önce Katolanya’da bağımsızlığı savunanların ilk kez çoğunluk haline geldiğini gösteren kamuoyu araştırmaları yayınlanmış, İspanyol hükümetinin Katalan bağımsızlık platformunun bir temsilcisini daha tutuklaması tepkileri büyütmüştü.

Ancak Hasel’in tutuklanmasına karşı şiddetli tepki ve eylemler Katalonya ile sınırlı kalmayıp Madrid ve tüm İspanya’ya yayıldı. Gösteri ve çatışmalarda devlet binaları, mağazalar, polis arabaları yakılırken, 25’i polis 55 kişinin yaralandığı, onlarca kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor.

İspanya’da içlerinde ünlü sinema oyuncuları ve oscarlı sinema yıldızlarının olduğu 200 tanınmış sanatçı da Hasel’in serbest bırakılmasını isteyen bir açıklama yaptı.

Pablo Hasel, Nisan 2020’de Türkiye’de Grup Yorum’un gördüğü baskı ve tutuklamalara karşı, ve Grup Yorum üyelerinin ölüm orucu direnişiyle dayanışma için de bir parça yapıp söylemişti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*