Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Ankara’da ortak basın açıklaması

Ankara’da ortak basın açıklaması

Ankara Tabip Odası, DİSK İç Anadolu Bölge Temsilciliği KESK Ankara Şubeler Platformu ve TMMOB İKK, AKP hükümetinin Gezi direnişi ve Lice’de yapılan saldırı da ki tutumunu protesto eden ortak bir basın açıklması gerçekleştirdi. Yüksel Caddesinde bir araya gelen sendika ve kurum temsilcileri Sakarya Caddesine yürüyerek burada bir basın açıklaması yaptılar.

Basın açıklamasında yaşanan direnişin sadece Türkiye’ye değil tüm dünya emekçilerine umut olduğu vurgulandı. Açıklamada şu ifadelere yer veridi. “Direniş alanlarında yer alan gençliğin yarının taşeronda çalışacak, iş cinayetlerinde hayatını kaybedecek işçileri ve işsizleridir. Lice’de yaşanan saldırı sonrasında ülkenin bir çok yerinde sokağa çıkan onbinlerin barışa ne denli susadığının belgesidir. Lice saldırısı sonrasında yapılan protestolar toplumun, siyasi yapıları aşan, onların üstüne çıkan bir demokrasi, özgürlük talebine sahip olduğunu göstermiştir”

“Kürt siyasetçilerde bu yaşananlardan sonra Türkiye’ye yeniden bakmalı, dikkatlerini bu ülkede otoriteye ve gericiliğe karşı çıkan kitlelere daha çok yöneltmelidir.”

Fotoğraf0528

“Buradan hükümete sesleniyoruz. halen cezaevinde tutuklu bulunan sendikacıların, öğrencilerin, siyaestçilerin, gazetecilerin, avukatların, gezi parkı direnişinden sonra cadı avı başlatarak tutukladığınız bütün arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını ve bu süreçte barışçıl gösteri düzenleyen halkımıza aşırı şiddet uygulayan kamu görevlileri ve mülkiye amirleri hakkında soruşturma başatılmasını talep ediyoruz.”

Katılımın temsilciler düzeyinde kaldığı basın açıklamasında ” Diren Lice Halklar Seninle” “Ethem’i Vuranlar AKP’nin Polisi” ” Yaşasın Halkların Kardeşliği” sloganları atıldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*