Home » GÜNDEM » Ankara’da ’19 Aralık Katliamı’ eylemlerle anıldı

Ankara’da ’19 Aralık Katliamı’ eylemlerle anıldı

Ankara’da, 19 Aralık katliamının yıldönümünde gündüz 11:00’de İnsan Hakları Derneği tarafından Ulucanlar Cezaevi önünde, 13:30’da devrimci demokrat kurumlar tarafından Sincan F tipi Cezaevi önünde, 18:00’de de Yüksel Caddesi’nde eylemler gerçekleştirildi.

Akşam düzenlenen eylemde Yüksel Caddesi’nde buluşulmasının ardından başlayan meşaleli ve flamalı yürüyüşte sık sık sloganlar atılarak AKP İl binasına doğru yürüyüşe geçildi. Yüksel Caddesi’nden Meşrutiyet’e geçen kalabalık burada yolu kapattı. “Kanla Yazılan Tarih Silinmez”, “Kameralar Sökülsün Sürgün Sevklere Son Verilsin”, “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür”, “Yaşasın Devrimci Dayanışma”, “Devrimci Tutsaklar Onurumuzdur” gibi sloganlar atılarak yürüyüşe devam edildi.

AKP binasının önü her zamanki gibi çevik kuvvet ve toma tarafından korunurken eyleme herhangi bir müdahale gerçekleşmedi.  Burada gerçekleştirilen basın açıklamasında ise Gezi Direnişine de vurgu yapılırken AKP’nin hükümet olduğu dönemde ölen tutsak sayısı aktarılırıldı ve Gezi Direnişinde katledilen şehitler hatırlatıldı. Bugünlerden geriye bir yarına gidenler kalır bir de yarınlar için direnenler sözleriyle basın açıklaması sona erdirildi.

Basın açıklamasının sonunda 19-22 Aralık Şehitlerinin isimleri tek tek sayılırken “Yaşıyor-Direniyor” sloganları yükseldi.

aa

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*