Home » DÜNYA » Altın madeninde ayaklanma

Altın madeninde ayaklanma

Afrika ülkesi Burkino Faso’da merkezi Kanada’da bulunan bir Türk şirketinin işlettiği altın madeninde ayaklanma çıktı. Youga’daki maden işletmesi, bölge halkının direnişine karşın yapıldı. Bu yıl başından itibaren bölgede geçimlik tarım yapan halk ile siyanürlü altın sermayedarlarının çeteleri arasında yer yer çatışmalar yaşandı. Nisan ayında maden şirketinin 500 Burkino Fasoluyu işten atıp yerine Türk işçiler çalıştırmaya başlaması, Türk şirketinin yerli işçilere karşı ırkçı baskıları gerilimi daha da büyüttü.

En sonu maden şirketinin özel güvenlik çetelerinin direnen bir Burkino Fasoluyu öldürmesi üzerine, maden şirketine karşı bölgedeki 100’e yakın köyden halk ve işten atılan işçiler ellerinde balta ve kazmalarla maden şirketini bastı. Maden şirketine girip işgal eden işçi ve emekçiler, maden tesis, bina ve araçlarını ateşe verdi.

Maden işletmesinde çalışan Türk idareci ve işçiler, kaçıp ormana saklanmak zorunda kaldı. Polis ve askerin müdahalesiyle isyan bastırılmış görünse de, halkın öfkesi dinmediğinden devlet madeni geçici olarak kapattığını açıkladı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*