Home » GÜNÜN İÇİNDEN » AKP: “Özerkliğe izin vermeyiz, istesek seçim çalışması bile yaptırmayız!”

AKP: “Özerkliğe izin vermeyiz, istesek seçim çalışması bile yaptırmayız!”

Newroz kutlamaları sürüyor. 21 Mart’ta Diyarbakır Newroz mitingine 2 milyon kişinin, pazar günü İstanbul Kazlıçeşme yapılacak Newroz mitingine 500 bin kişinin katılması hedefleniyor.

KCK’nin “AKP çözümün muhatabı olmaktan çıkmıştır”, PKK’nin “seçimlerden sonra 1-2 hafta içinde adım atılmazsa süreç biter” açıklamalarından sonra, Newroz Diyarbakır mitinginde okunacak Öcalan’ın mektubuna kilitlenmiş durumda. Öcalan’ın mektubunda son 1 yılın bir değerlendirmesini yapıp 2. aşama taleplerini ortaya koyması bekleniyor. Müzakere sürecini halen kazanım olarak gören Kürt hareketinde genel eğilim, seçimlerden sonra hemen adım atılmazsa süreci bitirmekten ziyade, fiili bir demokratik özerklik kampanyası başlatmak yönünde. Newroz mitinglerinin de seçim mitingine dönüştürülüyor. Kürt hareketi seçimleri de bir tür temsili kısmi özerklik referandumu olarak değerlendirmeye çalışıyor.

AKP: “Ne özerkliği …!”

AKP Hükümeti ise “ne özerkliği, biz izin vermezsek seçim çalışması bile yürütemezler” türünden tehditlerini artırıyor.

Başbakan yardımcısı Beşir Atalay, “Seçimden sonra özerklik diye bir kavram var. Görüştüklerime soruyorum. Özerklikten ne anlıyorsunuz? Sadece siyasi bir jargon olarak kullanıyorlar. Bizim sistemimizde, anayasamızda, mevduatımızda belediyelerle ilgili yapabileceğimiz en özerk yapıları kurduk. Başbakanımız belediye başkanlığından geliyor. Bugün belediyeler çok özerk yapılardır zaten. İl Özel İdareleri de kapanıyor, büyükşehir meclisleri önem kazanıyor. Bunlar hangi özerklikten bahsediyor, anlamıyorum. Göreceksiniz seçimlerden sonra da hiçbir şey olmayacaktır. Bilsinler buna izin vermeyiz. Olay çıkmasın diye sabrediyoruz. Biz istersek sokaklarda çalışamazlar. Arkadaşlarımızı da biz tutuyoruz olay çıkmasın diye.” tehditlerini savurdu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*