Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Adana’da hasta tutsaklar için eylem
Son 10 yılda cezaevlerinde 352 tutsak yaşamını yitirdi. 97 hasta tutsağa ise ölüm bekletiliyor.

Adana’da hasta tutsaklar için eylem

Adana Hasta Tutsaklara Özgürlük Platformu, hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek amacıyla İnönü Parkı’nda basın açıklaması yaptı.

Açıklamaya çok sayıda kişi katıldı. “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın,tecride son” pankartının açıldığı açıklamada, hasta tutuklu ve hükümlülerin fotoğrafları ve isimlerinin yazılı olduğu dövizler taşındı. “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın”, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur”, “Yaşasın devrimci dayanışma” ve “Susma sustukça sıra sana gelecek” sloganlarının atıldığı açıklamada konuşan Sebahattin Pişkinbaş, cezaevlerinde tedavi olmayı bekleyen çok sayıda hasta tutsak olduğunu ve tedavileri yetkililer tarafından engellendiği için tutuklu ve hükümlülerin ciddi sağlık sorunlarının yaşadığını kaydetti.

Pişkinbaş, “Devletin tutsakları cezaevinde öldürme bakışının bir ayağı da Adli Tıp Kurumu’dur. Bilim insanlarından oluştuğu varsayılan bu kurul; bilimi, tıp ahlakını ayaklar altına alan raporlara imza atarak her şeyden önce ettikleri yemine sadık kalmamaktadırlar. Adli tıp kurumu bilimsel temelde tekrar yapılandırılmalı ve özerk ve bağımsız hale getirilmelidir” şeklinde konuştu.

Yaptıkları açıklamalar ile seslerini yetkililere duyurmaya çalıştıklarını söyleyen Pişkinbaş, “Yetkililer, son 10 yıl içerisinde 352 tutuklunun ölüme gitmesine göz yumdu. Cezaevlerinde bulunan 97 ağır hasta tutuklu yetkililerin ‘ecel’ dediği ölümü beklerken, diğer tutuklular ise benzer hastalıklarla karışı karşıya kalıyor” dedi.

Yapılan basın açıklaması 5 dakikalık oturma eylemi ile son buldu.

Eyleme İHD, Devrimci Proletarya, BDSP, BDP, ESP, EÖC ve TUHAY-DER katıldı.

Devrimci Proletarya/Adana

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*