Home » DÜNYA » ABD’de Emekçiler AVM’leri Protesto Ettiler

ABD’de Emekçiler AVM’leri Protesto Ettiler

ABD’nin Missouri eyaletinde bulunan Ferguson’da polis kurşunuyla bir siyahi gencin öldürülmesinin ve mahkemece katil polisin yargılanmasına gerek kalmadığının açıklanmasının ardından başlayan eylemler sürüyor.

“Kara Cuma” kampanyaları yürüten Tekeller ABD’de ki eylemcilerin hedefi oldu. West Country Center Alışveriş Merkezi’ndeki ‘Kara Cuma’ kampanyasını protesto etti. Alışveriş merkezi içinde ”Alışverişi durdurun” şeklinde sloganlar atan eylemciler, Michael Brown’un cesedinin 4 saat boyunca kaldırımda bekletilmesine atıfta bulunarak koridorlarda 4 dakika boyunca hareketsiz olarak yattı.

New York’taki protestolar ise Times Meydanı’nda başladı.  “Kara Cuma” kampanyası yapan AVM önünde toplanan yüzlerce eylemci alışverişleri boykot etme çağrısı yaptı. Broadway Caddesi üzerindeki büyük bir AVM’de eylem yapan kitleye polis saldırdı. Onlarca işçi ve emekçinin gözaltına alındığı söyleniyor.

California Eyaleti’nin birçok kentinde de Ferguson için yapılan eylemler kapitlist tekellere yöneldi. “Siyahların Yaşamı Değerlidir” yazılı tişörtler giyen eylemciler kendilerini trene zincirledi. Eylem nedeniyle tren seferleri durdu. Polis eylemcileri gözaltına aldı.

Seattle’da da onlarca eylemci yolları trafiğe kapattı. Bazı protestocular ise civardaki mağazaların kapılarını zincirle kilitledi. Mağzalardan alışveriş yapılmasını eylemciler saatlerce engellediler. 

Chicago’da yüzlerce eylemci bir yürüyüş yaparak. Polisin yargılanması talebinde bulundular.

Washington’da toplanan binlerce işçi ve emekçi, ‘Kara Cuma’yı protesto etti. Dünyanın en büyük gıda tekeli olmasının yanı sıra işçi ve sendika düşmanlığı ile tanınan Walmart’a ait mağaza önünde yapılan eylemde firmadaki kölece çalışma koşullarıda işçi ve emekçiler tarafından  protesto edildi. “Mağazayı kapatın” sloganları atan eylemciler, tam gün çalışan işçi için asgari ücretin saatlik en az 15 dolara çıkarılması çağrısı yaptı. Protestocuların mağaza içine girmesine engel olan polisin, protestoyu kamera kaydına alması kitle tarafından tepki gördü. Polisle kısa süreli bir arbede yaşandı.

 Walmart yetkilileri eylemleri sendikaların organize ettiğini ve eylemcileri para ile tuttuğu yalanını söyleselerde eylemlerin ABD’de son günlerde yükselen eylemlerin devamı olduğu kesin.

 

etha-20141129-abd-11_ext

etha-20141129-abd-06_ext

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*