Home » DÜNYA » ABD’de 60 bin Mc Donalds ve Wall Mart işçisi greve gitti

ABD’de 60 bin Mc Donalds ve Wall Mart işçisi greve gitti

1000ABD’de New York, Los Angeles, Boston ve 200’den fazla şehirde, 60 binin üzerinde düşük ücretli mağaza ve fast food zincirleri işçisi greve gitti.

Eylem, ABD tarihinin en büyük düşük ücretli işçi eylemi olarak kayıtlara geçti.

Başta Mc Donalds işçileri olmak üzere, Wall Mart işçileri, çocuk bakım işçileri, hava alanı taşeron işçileri, ve çok sayıda başka işkolundan düşük ücretli işçiler, 2 yıldır giderek genişleyen eylemler, toplu iş bırakmalar, oturma grevleri, yürüyüşler, mitingler, şirket merkezleri işgal girişimleriyle, 7.25 dolar/saat olan federal asgari ücretin, 2 katına 15 dolar/saate çıkartılmasını istiyorlar.

Birkaç Mc Donalds ve Wall Mart şubesinde oturma eylemleriyle 2012’de başlayan eylemler, geçen 1 Mayıs’ta Mc Donalds Chicago yönetim merkezi önünde çatışmaya dönüşmüş, eylemde 100 işçi polisle yaşanan arbede sonrası gözaltına alınmıştı. Yine geçtiğimiz aylarda Wall Mart işçilerinin işbırakarak oturma grevi, polisin mağazalara girip 50 işçiyi gözaltına almasıyla, büyük yankı yaratmıştı.

Ancak giderek yaygınlaşan işçi eylemler, 10 bin işçi, ikinci iş bırakmada 20 bin işçi, en sonu 60 bin işçiye ulaştı. Dünya çapında yankı yaratmaya başlayan Mc Donalds işçilerin eylem kampanyaları, Brezilya, Yeni Zelanda, İngiltere, Avustralya’da da mağaza ve resturant zincirleri işçilerine doğru yayılmaya başladı.

Eylemler, mağaza ve resturant zincirleri işçilerinin, daha önce özel güvenlik, hasta ve çocuk bakım işçilerinin örgütlü olduğu Uluslararası Hizmet İşçileri Sendikasında örgütlenmesiyle başladı.

Kaliforniya’daki eylemde konuşan işçi temsilcisi Karen Joubert, “Fast food zincirlerinde çalışan üyelerimizin çoğu kısmi zamanlı çalışan işçiler değil. 12, 15 yıldır orada çalışan işçiler. Bu ücretle aile geçindirilemez. Çoğu ikinci, üçüncü işler yapmak zorunda kalıyor.” diyor.

Endüstri İlişkileri uzmanı Prof. Gary Chaison, giderek genişleyen işçi hareketi üzerine yaptığı değerlendirmede, “Bu basitçe haklarını savunmaya çalışan sendika üyesi işçilerin toplu pazarlık çabasından ibaret değil. Genç ve orta yaşlı işçiler, siyah işçiler, latin göçmenler, kadın işçiler kaynaştı, hareket işyerlerinden taştı bir işçi hareketi olduğu kadar bir toplumsal hareket ve örgütlenmeye dönüştü.” diyor.

Yaygınlaşan işçi eylemleriyle Obama yönetimi, federal asgari saat ücretini 10 dolara çıkarma vaadinde bulundu. Seattle, Wisconsin gibi bazı eyaletler, kendi saat ücretlerini kısmen yükselttiler. Wall Mart saat ücretini yılbaşına 10 dolara çıkaracağını duyurdu.

Bu ilk küçük kazanımlar, işçilerin eylem ve hareketlerini daha da yaygınlaştırıp cesaretlendirmekten başka bir işe yaramadı.

İşçi temsilcisi Karen Joubert, “Bu ülkede sendikalar hiçbir zaman düşük ücretli, yoksul, siyah, kadın, göçmen işçileri örgütlemeye girişmediler. Ancak dönem değişiyor. Ya yeni bir yol açacağız ya da buz kaplarındaki buzlar gibi bir uçuruma dönüşen eşitsizlik ve sadaka gibi ücretlerle eriyip gideceğiz.” diyor.

ABD’de de yeni bir işçi sınıfı hareketi dalga dalga büyüyor ve tüm dünyaya esin veriyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*