Home » GENÇLİK » Passolig’de Uzatmalar Oynanıyor, Son Düdük İse 2 Mart’ta Çalacak

Passolig’de Uzatmalar Oynanıyor, Son Düdük İse 2 Mart’ta Çalacak

Anayasa Mahkemesi’nin 12 Kasım tarihinde aldığı kısmi iptal kararından sonra gözler Ankara 16. Tüketici Mahkemesi’ne çevrildi. Mahkeme ise AYM’nin gerekçeli kararını beklenmesi amacıyla karar duruşmasını 2 Mart 2016 Çarşamba gününe erteledi.

Birçok futbol kulübünün muhalif taraftar topluluklarından oluşan kalabalık bir grup, gün içerisinde Ankara Adliyesi önündeydi. Dava süresince Adliye içerisine alınmayan taraftarlar Adliye önünde gün boyunca renkli görüntüler yaşattılar. Davanın ertelenmesinin ardından ise Taraf-Der tarafından sloganlar eşliğinde bir basın açıklaması yapılarak, uygulamanın Anayasa’ya aykırılığının AYM tarafından da onaylandığı, birçok maddesinin iptal edildiği, 16. Tüketici Mahkemesi’nin de hukuka uygun olarak bu yönde karar vereceklerini umdukları belirtildi.

14 Nisan 2014 tarihinde Türkiye Futbol Federasyonu’nun zorunlu hale getirdiği Passolig uygulaması, daha uygulamaya geçmeden taraftarların yoğun tepkisiyle karşılaştı. Kısa süre sonra Taraf-Der (Taraftar Hakları Dayanışma Derneği) tarafından mahkemeye taşınan uygulamaya 8 Mayıs 2014 tarihinde Ankara 16. Tüketici Hakları Mahkemesi tarafından uygulamanın durdurulması doğrultusunda tedbir kararı verildi. Ancak aynı ay içerisinde tedbir kararı kaldırıldı.

Taraftarlar ise tepkilerini maçları stadyumlarda izlemeyi reddederek gösterme kararı aldı ve o günden bu yana Süper Lig maçlarının oynandığı stadyumlar sessizliğe gömüldü.

Uygulama başlamadan önce stadyumları dolduran yaklaşık 30 milyon civarında taraftar uzunca bir süredir maçları evlerinde, çeşitli kafelerde ve barlarda izlemeyi tercih ederken Passolig uygulaması kapsamında şu ana kadar sadece 1.5 milyon civarı taraftar ‘kayıt altına alındı

paso lif

Rantın Kod Adı: Aktifbank, Ardındaki İsim Çalık Holding

Uygulama gerçekten de taraftarların fişlenerek kayıt altına alınması ve tüm özel bilgilerinin takip edilmesi esasına dayanıyor. TFF Passolig uygulamasının tüm işletme inisiyatifini, uygulamanın aynı zamanında tüm finansmanının işletildiği Aktifbank üzerine devrederken Passolig üzerinden e-bilet almak isteyen tüm taraftarlar Aktifbank’tan birer kredi kartı almak zorunda bırakılıyor. Bu esnada taraftarların tüm kişisel bilgileri banka üzerinden kayıt altına alınıyor. Bu sayede banka bir taraftan taraftarlar üzerinden astronomik miktarlarda haksız kazanç elde ederken, diğer taraftan da gerek TFF, gerekse iktidar tarafından talep edildiği durumlarda bu bilgileri sorgusuz olarak kendilerine sunabiliyor. Ayrıca bu kişisel bilgiler ile tüm taraftarların kişisel yaşamları, alışveriş alışkanlıkları ve günlük yaşantıları da izlemeye alınabiliyor.

TFF’nin Passolig uygulamasının tüm işletmesini devrettiği kurum olan Aktifbank’ın sahibi ise, dönemin başbakanı Erdoğan ile AKP’ye yakınlığı ile tanınan, AKP‘nin iktidara geldiği 2002 yılından itibaren ticari olarak bir anda yıldızı parlamaya başlayan, aynı zamanda son zamanlarda da Erdoğan tarafından Enerji Bakanı yapılan damadı Berat Albayrak ile Powertrans şirketi üzerinden kurdukları ortaklık aracılığıyla IŞİD adına gerçekleştirdikleri kaçak petrol transferi ve terörün finansmanıyla gündeme oturan Çalık Holding.

Anayasa Mahkemesi Devrede

Ankara 16. Tüketici Mahkemesi, ilerleyen süreçte 11 Kasım 2014 tarihinde davayı, ‘Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’un e-bilet uygulaması hariç Passolig’e dayanak teşkil eden ilgili maddelerinin Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi hükümlerine aykırı olduğu iddiasını Anayasa Mahkemesi’ne götürme kararı aldı. AYM ise 12 Kasım tarihinde bu uygulamada yer alan, ‘e-biletin satış, pazarlama ve reklam haklarını 3. kişilere kullandırma yetkisi’ni, Anayasa’ya aykırı bularak iptal etti. Yani TFF’nin kanunlarla tanınan yetkileri dahilinde bulunmayan, bilet satış hizmetlerinin 3. kurumlara devri, Anayasa ile güvence altına alınan kişi hak, özgürlük ve gizliliğini ihlal ederek kişisel bilgilerin bu kurumlarla paylaşılması, kendi sorumluluğunda bulunan benzeri görevlerin bu kurumlara devredilmesi gibi Anayasa’ya aykırı kararları uygulayamayacağına hükmetti.

paso lig 2

AYM kararına göre E-Bilet uygulamasında Anayasa’ya aykırı bir durum yok ancak kanun bu uygulamanın ancak TFF ve futbol kulüpleri tarafından yapılabileceğini öngörüyor.

30 Eylül 2015 tarihindeki oturumda karar duruşmasının 9 Aralık tarihinde görülmesine karar verilirken, AYM tarafından sonuçlandırılan başvurunun gerekçeli kararının henüz açıklanmamış olması sebebiyle davanın karar duruşmasının 2 Mart 2016 Çarşamba gününe ertelenmesine karar verdi. Bu durumda ‘Çarşı‘ taraftar grubunun, ‘Çarşı’nın Darbeye Teşebbüsü Davası‘ndaki hitabıyla ‘Hakem Bey‘in davada son düdüğü çalması için 2.5 ay daha beklenecek.

Kaynak: inadinahber.org

 

Konuyla ilgili diğer yazı 

http://sinifsiz.org/gir/passo-lig-passo-eziyet/

http://sinifsiz.org/gir/passo-lig-passo-eziyet/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*