Home » DİRENİŞ ÇADIRI » Metal İşçileri güçlerini birleştirdi

Metal İşçileri güçlerini birleştirdi

Günlerdir Bursa’da kurulu Tofaş, Renault, Coşkunöz, Mako, Ototrim, Beyçelik gibi metal fabrikalarında tepkilerini dile getiren metal işçileri bugün Kent meydanında isyanlarını ortaklaştırdılar, güçlerini birleştirdiler.

Metal işçileri Saat 11:00’de Kent meydanında toplanmaya başladılar. Metal İŞÇiler; Etraftaki çay ocaklarında toplanarak geldiler. Fabrikadaki mesailerinden çıkıp geldiler. Pazar tatillerini bölüp geldiler. Bir arayış içinde birlikte birşeyler yapmanın tadına varmak için geldiler. Mako fabrikası ve Coşkunöz fabrikası işçileri Osmangazi metro istasyonu önünden kortej oluşturarak alana sloganlar eşliğinde geldi.

11-1024x1024

Kent meydanında toplanan metal işçilerinin hedefinde Türk Metal Sendikası vardı. En çok attıkları slogan Türk Metal istifa ve Satılık sendika istemiyoruz sloganıydı.

21-1024x768

Saat 12:00’yi gösterdiğinde Kent meydanı Metal işçileri tarafından doldurulmuştu. Metal işçileri adına konuşmayı Renault işçisi yaptı. Yapılan konuşmada; yapılan satış sözleşmesini tanımadıklarını ve daha iyi bir sözleşme talabi ile eylemler yaptıklarını belirtti. Renault işçisi temel taleplerini şu şekilde sıraladı:

1) Satış sözleşmesi feshedilmeli, teleplerimiz doğrultusunda yeni bir sözleşme yapılmalı.
2) Eylemlere katılan hiçbir işçi işten atılmamalı. Atıldığı taktirde ortak bir tepki göstereceğiz.
3) Her işçi kendi istediği bir sendikayı özgür iradesiyle seçebilmeli.
4)5 Mayıs’a kadar sendika tarafından adım atılmazsa istifa edeceğiz.

7-768x1024

Diğer fabrikalardan gelen işçiler de söz alarak sonuna kadar hep birlikte mücadele etme çağrısında bulundular.

Konuşmaların ardından işçiler her fabrikadan iletişim halinde olabilmek için her fabrikadan temsilciler seçtiler. İçiler 5 Mayıs’a kadar Türk Metal sendikasına daha iyi bir sözleşme için süre verdiler. 5 Mayıs’a kadar adım atılmadığı taktirde toplu halde istifa edecekleri kararını aldılar.

5-1024x768

111-1024x768

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*