Home » GÜNDEM » Dünyamıza Çoktan İndi Ölüm!

Dünyamıza Çoktan İndi Ölüm!

“…..

Göğün yücelerinden geldiler çocukları öldürmek
için
Çocuk kanları boydan boya
Çocuk kanlarıyla akan kentin sokaklarından
Çakalların iğrendiği çakallar
Kuru dikenlerin ısırırken tüküreceği taşlar
Engereklerin lânetlediği engerekler
…..
Gelin görün sokaklar kan
Gelin görün
Sokaklar kan
Gelin görün kanı
Sokaklar boyunca akan”

Farkı kalmadı anlaşılan, Cizre’nin de, Neruda’nın resmettiği İspanya sokaklarından. İnsan utanıyor; Ümit, Barış, Musa, Yasin, Nihat sırada kim var diye aklından geçirdiği andan. Utanıyor insan, iğrenilesi çakallar, lanetlenesi engereklerle aynı havayı soluduğundan. Ve belki henüz beceremediğimizden, Neruda’nın, İspanya’da akan kandan utanması gibi, biz de, Cizre’de akan kandan utanmayı ve yahut karışmadığından kanımız Lorca gibi 12 yaşında ölen çocukların kanına; asaletinden arınmış bu utanmalarımız, kurtaramıyor bizi, kuru dikenlerin ısırırken tüküreceği taşlar olmaktan.

“Okulda çalışmayan ve gereksiz yetişkinlerin buradan uzaklaştırılması gerekir. İaşe vb masraflarının tasarrufuna yönelik sıkı bir düzenleme getirilmeli. En önemlisi çocukların güvence altına alınmasıdır.” 14 Ocak 1943’de yazılmıştır yukarıdaki satırlar. 10 yeni taarruzun başladığı Sovyet topraklarında, Georgi Dimitrov’un günlüğünden. 2015 Ocağının 14’ünün Türkiye’sinde, top oynarken vurulmaktadır Nihatlar. Kızıl Ordu milyonların öldüğü savaşlarda SS kudurganlığıyla boğuşurken, yazılmıştır bir kenara “en önemli şey çocukların güvenliği” diye.

Şimdiyse burada, Roman ise hırsız, Kürt ise bölücü, Alevi ise terörist diye öldürülüyor çocuklar. Güvence altına alınıyor çocuklar değilse bile katillerinin güvenliği, iç güvenlik yasalarıyla. Ve ne yazık ki büyüseydi o çocuklar; bir kişi ölünce dikkatsizlik, on kişi ölünce tedbirsizlik, yüz kişi ölünce fıtrat olacaktı ölümleri ve güvence altına alınacaktı onlar değilse de katillerinin güvenliği, iş güvenliği yasalarıyla.

Ya ölü yıldızlara götüreceğiz hayatı, ya da …., ya da sı yok diyesi geliyor insanın, öyle ya dünyamıza çoktan indi ölüm. Ya barbarlık içinde yok oluş, ya da…, ya da sı yok çocukların ölmediği bir dünya ise yaşamak istediğimiz; ya sosyalizm ya sosyalizm.

Zafer Yüksel

guernica

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*