Home » GÜNÜN İÇİNDEN » 19 Aralık’tan Kobani’ye direniş sürüyor: Simurg

19 Aralık’tan Kobani’ye direniş sürüyor: Simurg

2011 Adana Altın Koza film festivalinde Adana seyirci juri ödülünü alan ve 2012 Kasım ayında Türkiye seyircisi ile buluşan Simurg filmi, Heyvasora Kurdistan ve İsviçre Kürt Kültür Derneği’nin davetlisi olarak geldiği İsviçre’nin Zürih şehrinde Wolkshaus Weisser salonunda 19-22 Aralık direnişi ve katliamının yıl dönümünde seyirci ile buluştu.

Filmin yönetmeni Ruhi Karadağ’ın yaptığı konuşmanın ardından, filmin tüm gelirlerinin Kobani halkına bağışlanacağını, Türkiye devrimci mücadelesinin Kürt ulusal mücadelesi ile benzerliği ve yürütülen direniş geleneğinin şimdi Kobani de devam ettiğini ve Aralık ayının maalesef Türkiye ve Kürdistan da katliamlar ayı olarak geçtiğini belirtti. Bir çok büyük katliamın Aralık ayında gerçekleştiğini, Maraş katliamı, Roboski katliamı ve !9 Aralık cezaevleri katliamlarının aynı ayda ve birbirine yakın tarihlerde gerçekleştiğini de sözlerine ekledi. Karadağ filmini hem bu katliamlarda yaşamlarını yitirenlere hem de Paris’te katledilen 3 devrimci yurtsever kadının şahsında Kobani’ye adadığını belirtti ve “Günlerdir Kobani’de bir vahşet yaşanıyor ve her gün Kobani’dir” dedi .

Hasta maphuslarada değinen Karadağ “Halen Kürdistan ve Türkiye zindanlarında yaşam savaşı veren 600‘ün üzerinde hasta mahkumun olduğunu bu mahkumların çoğunun durumunun ölümcül tehlike arz ettiğini bu arkadaşların moral olarak yanlarında olma için destek verdiğimizi göstermek açısından onlara mektuplar gönderebiliriz” dedi.

Karadağ‘ın konuşmasının ardından devrimci mücadelede yaşamını yitiren tüm devrimciler için yapılan saygı duruşunun ardından, film gösterimine geçildi.

100‘ün üzerinde Kürt ve Türk mülteci ile buluşan film seyirciler üzerinde büyük etki yarattı. Zaman zaman gözyaşlarını tutamayan seyirciler oldu.

Seyirciler arasından filmde yer alan ve Çiğdem Kaza‘da vardı.

2011 ‘deki versiyonunu geliştirerek giriş ve sonuç bölümlerine yaptığı eklemelerle belgesel film daha farklı bir boyuta ulaştığı dikkat çekti, Film aynı zamanda Almanca alt yazılı olarak verildi.

Film gösterimi sonrası bir çok soru yöneltilen yönetmenin verdiği cevaplarla, bir kez daha devrimci mücadelede yaşamlarını yitirenlerin anısına bağlılığın, ancak direniş kültürünü sürdürmekle olacağının altı bir kez daha çizildi.

Film önümüzdeki günlerde İsviçre’nin başka şehirlerinde de gösterime hazırlanıyor ve bu gösterimlerden elde edilecek gelirlerin de Kobani’ye aktarılacağı belirtildi.

İsviçre’den DP okurları.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*