Home » GÜNDEM » 19 Aralık Katliamı İçin Ankara’da Eylem
SAMSUNG CAMERA PICTURES

19 Aralık Katliamı İçin Ankara’da Eylem

19 Aralık 2000 tarihinde gerçekleştirilen‘Hayata Dönüş Operasyonu’nun üzerinden tam 15 yıl geçti. 20 Ekim 2000’de F tipi hücre sistemine ve tecrit uygulamasına karşı süresiz açlık grevi ve ölüm orucuna girdi. Süren direnişe karşı devlet binlerce polis ve askerin katıldığı bir operasyonla saldırdı. Yüzsüzce de operasyona “Hayata Dönüş Operasyonu” adını verdi.

Katliamın mimarlarından Hikmet Sami Türk’ün deyimiyle ‘devletin şefkatli eli’, 19 Aralık 2000 tarihinde 20 cezaevinde gerçekleştirdiği katliam da 28 devrimciyi katletti.

Katliamcı devlet karşısında her zamankiş olduğu gibi direnişi buldu devrimci tutsaklar direnişi F Tiplerine taşıdı.

Katliam ve direnişin ardından geçen 15 yıl boyunca sokağa çıkan devrimciler, insan hakalrı savunucuları bu yılda “19-22 Aralık katliamını ve direnişini unutmadık unutturmayacağız” şiarıyla sokaktaydı.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Ankara’da Güven Parkta oturma eylemi ve basın açıklaması gerçekleştirildi. Oturma eyleminde katliam ve direnişi içeride ve dışarıda yaşayanlar söz aldı. Devrimci tutsakalrdan Veli Saçılık konuşmasında Hikmet Sami katilsin, Ali Fuat Ertosun katilsin dönemim MGK üyeleri katilsin diye haykırdı.

Konuşmaların ardından basın açıklamasına geçildi. Basın açıklamasında “15 yıl sonra yine sokaklarda yine aynı cesareti kuşanmış direnmeyi öğreten yoldaşlarımızı anıyoruz. Kazanacağımız günün özlemi ile katledilen yoldaşlarımızın hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz” denildi.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Açıklamanın ardından katliamda aşamını yitirenlerin isimleri okundu ve yaşıyor sloganları atıldı. Ardından eylem sonlandırıldı.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*