Home » GÜNDEM » 19-22 Aralık katliamını ve direnişini unutmadık unutturmayacağız.
SAMSUNG CAMERA PICTURES

19-22 Aralık katliamını ve direnişini unutmadık unutturmayacağız.

15 yıl önce yaşanan 19-22 Aralık katliamı ve direnişi için Ankara’da Sincan F Tipi Hapishanesi önünde bir eylem gerçekleştirildi.

Eylem için otobüslerle Hapishane önüne gidildi. Hapishane kampüsünün başlangıcında otobüslerden inilerek kortejler oluşturuldu. Buradan sloganlarla hapishane önüne yüründü. Yürüyüş boyunca “19 Aralık katliamını unutmadık unutturmayacağız”, “İçeride dışarıda hücreleri parçala”, “Devrimci şehitleri ölümsüzdür”, “Bijî berxwedana zindane”, “Biji biratiya gelan”, “Biji berxwedana Cizire” sloganları sıklıkla atıldı.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Hapishane önünde ilk olarak devrim ve sosyalizm mücadelesinde ölümsüzleşenler için saygı duruşu gerçekleştirildi ve ardından basın açıklamasına geçildi. Ortak açıklamada şu ifadeler yer aldı “Toplumun devrimci dinamiklerini susturmak için hazırlıklar sürerken, yoldaşlarımız direnişe başladı. F tipi hapishanelerin önüne geçmek için bedenlerini ölüme yatıran yoldaşlarımıza; sözde hayata dönüş adı altında 20 hapishaneye saldırdı devlet. 28 yoldaşımız katledilirken onlarcası da sakat bırakıldı.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

O dönemde devrimci tutsaklar ile devlet arasında arabuluculuk yapan aydın ve yazarların sözleri şöyleydi ‘Devlet bizi kandırdı.’ devletin gerçek niyeti tam olarak yeni düzende F tipi bir yaşamı tüm ülkede yarı açık ceza evi şeklinde uygulamaktı. Ve bunun için o dönemki görev alan tüm askeri polisi müdürü üstün hizmet madalyaları ile ödüllendirildi. 2004 yılında dönemin Ceza ve Tevkif evleri Genel Müdürlüğü görevinde bulunan ve Ali Fuat Ertosun’a verilen üstün hizmet madalyası bunlardan sadece birisiydi. Adalet ya da yargılama, sorumluları cezalandırma gibi bir derdi olmayan devlet yine sahneye çıkmıştı. Tıpkı Hrant davasında olanlar gibi. Zaten devletten bir adalet beklentimiz de olmadı. Çünkü bu devlet katletmekte, öldürmekte, çocuk katili olmakta, kısacası devlet terörü yaratmakta uzmanlaşmış bir durumdadır. Ankara’dan, Suruç, Cizre, Silvan, Sur, Soma, Gezi, Sivas, Maraş, Dersime kadar, devlet kurulduğu günden bu güne hep katletmiştir. Katledilenlerin yaşı, dili, işi, dini farklı olsa da; tek bir ortak noktası vardır. İşte bu ortak nokta ötekiler şeklinde söylenmektedir. Bu yüzden Tahir Elçi bugün aramızda yoktur. Çünkü o ötekilerin yani bizlerin faillinin devlet olduğu davlarda yanımızda yer almıştır.
Evet, katil devlet hesap verecek sadece bir slogan olarak ya da laf olsun diye söylemiyoruz. Bizden aldıklarınızın hesabını gün gelecek bu devlet verecektir. Bu yüzden dünden bu güne var olan öfkemizi ve mücadelemizi büyütmeye devam ediyoruz. Bu yüzden hapishanelerde, maden ocaklarında, sokaklarda, iş yerlerimizde, okullarımızda, kürdistan’da, direnmeye devam ediyoruz. Bu direncimizi sınıfsal öfkemize ve tarihsel ezilmişliğimize borçluyuz. Öfkelerimiz ve analarımızın döktüğü gözyaşı ile egemenleri bir gün boğacağız. İçerde dışarıda hücreleri parçalayacağız. Biji berhadane zindane şiarı ile Kürdistan’da katledilen bebekleri, devlet kolluk kuvvetlerince duvarlara yazılan kurdun dişine kan değdi yazılarına cevap olacağız. Döktüğünüz kan sizleri elbet boğacıktır.

15 yıl sonra yine sokaklarda yine aynı cesareti kuşanmış direnmeyi öğreten yoldaşlarımızı anıyoruz. Kazanacağımız günün özlemi ile katledilen yoldaşlarımızın hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.

Devrim şehitleri ölümsüzdür.
Yaşasın hapishaneler dilenişimiz
Hasta tutsaklar serbest bırakılsın.
Biji berhadene zinadana.
Yaşasın örgütlü mücadelemiz.
Yaşasın devrimci dayanışma

DHF, ESP, SODAP, PARTİZAN, ALINTERİ, KALDIRAÇ, İHD, HDP, HDK, ÇHD, BDSP, Devrimci parti, Devrimci hareket, Devrimci 78’liler, Deli dalgalar inisiyatifi, Ankara düşünceye özgürlük girişimi, SYKP’nün örgütlediği eyleme Devrimci Proletarya’da destekçi kurum olarak katıldı.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*