Home » DİRENİŞ ÇADIRI » 15-16 Haziran’ın yıldönümünde sınıf dayanışması, sınıf teyakkuzu ile birleşmeli

15-16 Haziran’ın yıldönümünde sınıf dayanışması, sınıf teyakkuzu ile birleşmeli

Bine yakın işçi ve emekçi, işçi sınıfının tarihsel başkaldırısı 15-16 Haziran‘ın 42. yıldönümünde grev yasağı ve işten atmalara karşı mücadele eden Hava-İş üyesi işçilerin yanındaydı. Coşkulu eylem, sık sık sloganlarla kesilen konuşmalarla 2,5 saat sürdü.

KESK İstanbul Şubeler Platformu, DİSK İstanbul Temsilciliği, Türk-İş Şubeler Platformu, TMMOB, TTB, Halkların Demokratik Kongresi, Devrimci Proletarya, Kaldıraç, DHF, ÖDP, TKP, Devrimci Hareket, Enerji Sen, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve BDSP’nin de aralarında olduğu pek çok sendika, siyasi parti ve kitle örgütü, geçtiğimiz hafta alınan ortak karar doğrultusunda direnişçi THY işçilerinin bulunduğu Dış Hatlar Terminali önünde “Direniş geleneği sürüyor Yaşasın 15-16 Haziran direnişimiz” pankartının arkasında yürüyerek eyleme başladı. Hey Tekstil ve Kampana Deri işçileri de THY işçileri ile sınıf dayanışması içerisinde eyleme katıldılar.

Dış Hatlar Terminali’nden THY Genel Müdürlüğü önüne yürünerek burada toplanıldı. Daha sonra tekrar sloganlarla Dış Hatlar Terminali’ne gelindi. Yürüyüş sırasında “Atılan işçiler geri alınsın!”, “Grev haktır engellenemez!”, “Siyasal, sendikal yasaklara son!”, “Uçma uçtukça sıra sana gelecek!”, “Bugün sessiz kalan yarın işsiz kalır!”, “Yaşasın sınıf dayanışması!”, “Kurtuluş yok tek başına!”, “Faşizme karşı omuz omuza!” sloganları atıldı.

Dış Hatlar Terminali önünde Belediye-İş İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı Hasan Gülüm ziyareti örgütleyen ve destekleyen kurumların ortak imzalı açıklamasını okudu. 15-16 Haziran Direnişi’nin 42. yılında birleşik mücadele ihtiyacına vurgu yapılan açıklamada, havayolundaki grev yasağına ve işten atmalara karşı 15-16 Haziran ruhunu güçlendirme çağrısı yapıldı. Açıklamada bir bütün olarak işçi sınıfına, Kürt halkına, öğrencilere, aydınlara yönelik baskılar vurgulanırken, sendikal bürokrasinin sessizliği de kınandı.

Daha sonra HDK adına Levent Tüzel ve Sabahat Tuncel birleşik mücadele vurgulu birer konuşma yaptılar.

Hava-İş adına Atilay Ayçin konuşmasında direnişlerinin ücret değil baskılara karşı bir nitelik taşıdığını ifade etti. Ayçin konuşmasında havaalanında Güvenlik Komisyonu tarafından alınan eylem yasağı kararına işaret ederek gözaltı ve tutuklamaların kapıda olduğunu belirtti. Eylem çekilen halaylarla son buldu.

Havayolu işçileri, THY’nin gelecek hafta direnişe saldırı kararı aldığını belirtiyorlar. Eylem coşkulu ancak direnişin gerektirdiği kitleselliğin hayli gerisindeydi. Sendika, kitle örgütleri ve siyasal çevrelerin katılımı bu çerçevede kaldı. Direnişin kırılmaması için özgücün derlenmesi ve havayolunda yeni halkalar yaratabilmesi, aynı önemde olmak üzere gözlerin havayolundan bir an bile uzaklaşmaması gerekiyor. Sınıf düşmanına karşı sınıf teyakkuzu zorunlu!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*