Home » GÜNDEM » 10 Ekim Davası 6-10 Şubat’a Ertelendi

10 Ekim Davası 6-10 Şubat’a Ertelendi

10 Ekim 2015′ de Ankara Garı’nda yaşanan katliamın ilk mahkemesi 7 Kasım’da Ankara Adliyesi 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlamıştı. Davanın 5. gününde; savunma yapan tutuksuz sanık Yakup Yıldırım’ın tutuklanmasına karar verildi.

Diyarbakır’da HDP mitingine yapılan bombalı saldırıya ilişkin sanıkların da avukatı olan Orhan Şahin’in savunduğu üç sanık avukatların sorularını “cevap yok” diyerek yanıtsız bıraktılar.

Avukat Orhan Şahin’in duruşmadaki savunmasında kullandığı ifadeler ise dikkat çekti. Av. Şahin, ” Madem IŞİD terör örgütü olarak tanımlanıyor, o zaman Ebubekir Bağdadi hakkında neden yakalama kararı çıkarılmıyor? Eşinizin başı mı kapalı, namaz mı kalıyorsunuz, o zamana gelin siz IŞİD’lisiniz. Yargılama şekli bu. PKK’ye sempati duymak suç değil, o zaman IŞİD’e sempati duymak da suç değil” dedi. Bunun üzerine katliamda hayatını kaybedenlerin yakınları “Bize katilleri savunma” diye tepki gösterdi. Avukat tepki gösterenleri provakotorlük ile suçlayınca salonda bulunanlar avukatı susturdular. Çıkan arbede sırasında bayılan bir ana ambulansla hastaneye kaldırıldı. Mahkemeye ara verildi.

Mahkeme sonunda tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına, haklarında yakalama kararı bulunan sanıklar hakkında yakalama kararlarının infazının beklenmesne, haklarında kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilen kamu görevlileri hakkındaki dosyanın bir suretinin mahkemeye gönderilmesine, sanık Hüseyin Tunç üzerine kayıtlı aracın üzerine tedbir konulmasna, haklarında kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilen kişiler ile mevcut sanıkların olay tarihinden 6 ay öncesi ve sonrasına ilişkin HTS kayıtlarının celbine, ölen sanıklardan Mehmet Kadir Cebael, Halil İbrahim Durgun ve Yunus Durmaz  ile ilgili operasyon görüntülerinin, otopsi tutanaklarının ve olaya ilişkin tüm kayıtların gönderilmesinin istenilmesi, G.Antep cezaevinde bulunan 3 kişinin de bir sonraki mahkemeye getirilmesine karar verildi.

Mahkeme 6-10 Şubat 2017 tarihine ertelendi.

1ekm 3ek 4ekm ek

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*