Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Almanya’da Hrant Dink anmaları

Almanya’da Hrant Dink anmaları

(Berlin/19 Ocak 2012) 19 Ocak 2007´de katledilen Hrant Dink Almanya’nın değişik şehirlerinde gerçekleştirilen çeşitli eylem ve etkinliklerle anıldı.

Hrant Dink Forum Berlin tarafından 19 Ocak günü saat 18:00’de düzenlenen ve yaklaşık 50 kişinin katıldığı eylemde Türkce ve Almanca Türk devletinin yaptığı katliamın teşhiri yapılarak göstermelik yargi sürecine değinildi. Yaklaşık 45 dakika süren eylem ´Hrant’ın katili Türk devletidir` sloganıyla bitirildi.

Eylemin ardindan saat 20:00’de Ballhaus Naunystrasse’de yaklaşık 200-250 kişinin katıldığıbir toplantı yapıldı. Toplanti kısa bir sinevizyon ile basladı; ardindan, Serge Avedikian´ın ´Chienne d´histoire`(Hundeelend) `Sefilköpekler` adlı kısa filmi gösterildi. Dogan Akhanlı´nın ´Die Richter des jüngsten Gerichts`(Mahkemenin en genc hakimi) adli romanından bölümler, sanatcilar Sebastian Alber ve Emrah Gökmen‘in müzikleri eşliğinde, Doğan Akhanlı,oyuncu Pınar Erincin ve Alina Manoukian tarafindan okundu. Aynı gün Berlin’de farkli yerlerde iki ayrı eylem daha yapıldığı için katılım beklenenden görece azdı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*